2019 Thursday Series B



Sailwave results for OYS Thursday Series B at Oakville Yacht Squadron 2019

OYS Thursday Series B

Oakville Yacht Squadron

Results are provisional as of 22:24 on September 5, 2019

Etchells Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF TB/R1 TB/R2 TB/R3 TB/R4 TB/R5 Total Nett
            July 4, 2019 July 18, 2019 August 8, 2019 August 22, 2019 September 5, 2019    
1st The Garrison Etchells 1010 Hasko   2.0 1.0 2.0 3.0 (7.0 DNC) 15.0 8.0
2nd Miss Money Penny Etchells 1072 Thompson   1.0 (7.0 DNC) 1.0 2.0 7.0 DNC 18.0 11.0
3rd Beescottie Etchells 898 Beese   4.0 2.0 5.0 OCS 1.0 (7.0 DNC) 19.0 12.0
4th Three Blind Mice Etchells 1379 Sustronk   3.0 (7.0 DNC) 5.0 OCS 4.0 DNF 7.0 DNC 26.0 19.0
5th Wasabi Etchells 1018 Paisley   5.0 (7.0 DNC) 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 30.0 23.0
6th Cold Snap Etchells 878 Hellman   (7.0 DNC) 7.0 DNC 3.0 7.0 DNC 7.0 DNC 31.0 24.0

NFS1 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF TB/R1 TB/R2 TB/R3 TB/R4 TB/R5 Total Nett
            July 4, 2019 July 18, 2019 August 8, 2019 August 22, 2019 September 5, 2019    
1st Banshee II Viking 33 24079 Dinsmore 153 (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 11.0 8.0
2nd Tenacious C&C 33-2 41374 B. Frenke 153 2.0 1.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) 20.0 9.0
3rd Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Holland 96 1.0 3.0 4.0 6.0 (11.0 DNC) 25.0 14.0
4th Boom Olson 30 5028 Laughton 139 (11.0 DNC) 4.0 6.0 OCS 11.0 DNC 1.0 33.0 22.0
5th Messing About J/27 108 Beese 135 (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 1.0 11.0 DNC 35.0 24.0
6th Miss Trixie J/27 33 Greenfield 135 4.0 6.0 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 37.0 26.0
7th RAGTIME C&C 35-3 34432 Kenmuir 121 5.0 5.0 (11.0 DNC) 7.0 11.0 DNC 39.0 28.0
8th Blue Raven C&C 39 10636 Carnevale 123 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 48.0 37.0
9th Diomedea J/27 163 Doug Hawksworth 135 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 11.0 DNC 49.0 38.0
10th Myringa lll Abbott 33 35 Houlding 129 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 50.0 39.0

NFS2 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF TB/R1 TB/R2 TB/R3 TB/R4 TB/R5 Total Nett
            July 4, 2019 July 18, 2019 August 8, 2019 August 22, 2019 September 5, 2019    
1st Ghost C&C 27-5 34557 Butt 200 1.0 (4.0) 1.0 3.0 2.0 11.0 7.0
2nd Ching She C&C 30-2 34709 Massey 170 4.0 2.0 (9.0) 6.0 1.0 22.0 13.0
3rd Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Hill 210 (13.0 DNC) 3.0 4.0 1.0 5.0 26.0 13.0
4th Elusive C&C 29-2 34453 Boileau 200 2.0 (13.0 DNC) 6.0 2.0 4.0 27.0 14.0
5th Free Spirit Hinterhoeller 25 79 Springer 255 5.0 1.0 (7.0) 4.3 AVG 7.0 24.3 17.3
6th Sapphire C&C 27-5 78 Town 200 6.0 (13.0 DNC) 8.0 4.0 3.0 34.0 21.0
7th Windsong J/22 345 Waters 189 7.0 6.0 (10.0) 7.0 9.0 39.0 29.0
8th Mermaid III Nonsuch 30 379 J. Frenke 172 8.0 7.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 43.0 30.0
9th Wee Beastie Capri 25 212 Shawky 197 9.0 (13.0 DNC) 12.0 5.0 6.0 45.0 32.0
10th TeEsse Hunter 35 Legend 35 Rudd 177 (13.0 DNC) 5.0 3.0 13.0 DNC 13.0 DNC 47.0 34.0
11th Maggie Niagara 31 74063 McMillin 187 3.0 (13.0 DNC) 5.0 13.0 DNC 13.0 DNC 47.0 34.0
12th No Waiteing C&C 27-5 42283 Waite 195 10.0 (13.0 DNC) 11.0 13.0 DNC 8.0 55.0 42.0

TB/R1 – Etchells Fleet – July 4, 2019 at 18:50

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:06, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Miss Money Penny Etchells 1072 Thompson   19:06 19:43:25 0:37:25 0:37:25 1.0
2 The Garrison Etchells 1010 Hasko   19:06 19:44:01 0:38:01 0:38:01 2.0
3 Three Blind Mice Etchells 1379 Sustronk   19:06 19:44:14 0:38:14 0:38:14 3.0
4 Beescottie Etchells 898 Beese   19:06 19:46:15 0:40:15 0:40:15 4.0
5 Wasabi Etchells 1018 Paisley   19:06 19:46:26 0:40:26 0:40:26 5.0

TB/R2 – Etchells Fleet – July 18, 2019 at 18:50

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:40, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 The Garrison Etchells 1010 Hasko   19:40 20:10:32 0:30:32 0:30:32 1.0
2 Beescottie Etchells 898 Beese   19:40 20:10:55 0:30:55 0:30:55 2.0

TB/R3 – Etchells Fleet – August 8, 2019 at 18:50

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:15, Wind dir: NW, Ave wind: 18
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Miss Money Penny Etchells 1072 Thompson   19:15 20:02:22 0:47:22 0:47:22 1.0
2 The Garrison Etchells 1010 Hasko   19:15 20:03:12 0:48:12 0:48:12 2.0
3 Cold Snap Etchells 878 Hellman   19:15 20:03:57 0:48:57 0:48:57 3.0
4 Wasabi Etchells 1018 Paisley   19:15 20:04:45 0:49:45 0:49:45 4.0
5 Beescottie Etchells 898 Beese   19:15 20:01:51 OCS   5.0
5 Three Blind Mice Etchells 1379 Sustronk   19:15 20:01:53 OCS   5.0

TB/R4 – Etchells Fleet – August 22, 2019 at 18:50

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:45, Wind dir: N, Ave wind: 8
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Beescottie Etchells 898 Beese   18:45 19:44:54 0:59:54 0:59:54 1.0
2 Miss Money Penny Etchells 1072 Thompson   18:45 19:45:08 1:00:08 1:00:08 2.0
3 The Garrison Etchells 1010 Hasko   18:45 19:45:27 1:00:27 1:00:27 3.0
4 Three Blind Mice Etchells 1379 Sustronk       DNF   4.0

TB/R5 – Etchells Fleet – September 5, 2019 at 18:20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:45, Wind dir: N, Ave wind: 8
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Place Points

TB/R1 – NFS1 Fleet – July 4, 2019 at 18:50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:01, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Holland 96 19:01 19:43:03 0:42:03 0:47:53 1.0
2 Tenacious C&C 33-2 41374 B. Frenke 153 19:01 19:48:06 0:47:06 0:48:07 2.0
3 Banshee II Viking 33 24079 Dinsmore 153 19:01 19:49:24 0:48:24 0:49:27 3.0
4 Miss Trixie J/27 33 Greenfield 135 19:01 19:49:27 0:48:27 0:51:10 4.0
5 RAGTIME C&C 35-3 34432 Kenmuir 121 19:01 19:52:00 0:51:00 0:55:18 5.0
6 Myringa lll Abbott 33 35 Houlding 129 19:01 19:57:12 0:56:12 1:00:01 6.0

TB/R2 – NFS1 Fleet – July 18, 2019 at 18:50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:35, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Tenacious C&C 33-2 41374 B. Frenke 153 19:35 20:12:20 0:37:20 0:38:08 1.0
2 Banshee II Viking 33 24079 Dinsmore 153 19:35 20:14:20 0:39:20 0:40:11 2.0
3 Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Holland 96 19:35 20:12:33 0:37:33 0:42:46 3.0
4 Boom Olson 30 5028 Laughton 139 19:35 20:18:06 0:43:06 0:45:10 4.0
5 RAGTIME C&C 35-3 34432 Kenmuir 121 19:35 20:17:04 0:42:04 0:45:37 5.0
6 Miss Trixie J/27 33 Greenfield 135 19:35 20:18:32 0:43:32 0:45:58 6.0

TB/R3 – NFS1 Fleet – August 8, 2019 at 18:50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:10, Wind dir: NW, Ave wind: 18
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Messing About J/27 108 Beese 135 19:10 200237 0:52:37 0:55:34 1.0
2 Banshee II Viking 33 24079 Dinsmore 153 19:10 20:05:34 0:55:34 0:56:46 2.0
3 Tenacious C&C 33-2 41374 B. Frenke 153 19:10 20:06:36 0:56:36 0:57:50 3.0
4 Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Holland 96 19:10 20:04:52 0:54:52 1:02:29 4.0
5 Miss Trixie J/27 33 Greenfield 135 19:10 20:09:15 0:59:15 1:02:34 5.0
6 Boom Olson 30 5028 Laughton 139 19:10 20:07:54 OCS   6.0

TB/R4 – NFS1 Fleet – August 22, 2019 at 18:50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Wind dir: N, Ave wind: 8
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Messing About J/27 108 Beese 135 18:30 19:33:00 1:03:00 1:06:31 1.0
2 Banshee II Viking 33 24079 Dinsmore 153 18:30 19:37:23 1:07:23 1:08:51 2.0
3 Tenacious C&C 33-2 41374 B. Frenke 153 18:30 19:38:37 1:08:37 1:10:06 3.0
4 Blue Raven C&C 39 10636 Carnevale 123 18:30 19:35:10 1:05:10 1:10:23 4.0
5 Diomedea J/27 163 Doug Hawksworth 135 18:30 19:40:00 1:10:00 1:13:55 5.0
6 Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Holland 96 18:30 19:38:16 1:08:16 1:17:44 6.0
7 RAGTIME C&C 35-3 34432 Kenmuir 121 18:30 19:45:39 1:15:39 1:22:01 7.0

TB/R5 – NFS1 Fleet – September 5, 2019 at 18:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Wind dir: N, Ave wind: 8
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Boom Olson 30 5028 Laughton 139 18:30 19:34:22 1:04:22 1:07:28 1.0
2 Banshee II Viking 33 24079 Dinsmore 153 18:30 19:36:13 1:06:13 1:07:39 2.0

TB/R1 – NFS2 Fleet – July 4, 2019 at 18:50

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:56, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Ghost C&C 27-5 34557 Butt 200 18:56 19:46:03 0:50:03 0:47:08 1.0
2 Elusive C&C 29-2 34453 Boileau 200 18:56 19:51:14 0:55:14 0:52:01 2.0
3 Maggie Niagara 31 74063 McMillin 187 18:56 19:50:44 0:54:44 0:52:41 3.0
4 Ching She C&C 30-2 34709 Massey 170 18:56 19:49:27 0:53:27 0:52:59 4.0
5 Free Spirit Hinterhoeller 25 79 Springer 255 18:56 20:05:23 1:09:23 0:59:52 5.0
6 Sapphire C&C 27-5 78 Town 200 18:56 20:01:02 1:05:02 1:01:15 6.0
7 Windsong J/22 345 Waters 189 18:56 20:03:32 1:07:32 1:04:47 7.0
8 Mermaid III Nonsuch 30 379 J. Frenke 172 18:56 20:05:46 1:09:46 1:08:55 8.0
9 Wee Beastie Capri 25 212 Shawky 197 18:56 20:12:02 1:16:02 1:11:58 9.0
10 No Waiteing C&C 27-5 42283 Waite 195 18:56 20:16:59 1:20:59 1:16:55 10.0

TB/R2 – NFS2 Fleet – July 18, 2019 at 18:50

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:30, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Free Spirit Hinterhoeller 25 79 Springer 255 19:30 20:14:20 0:44:20 0:38:15 1.0
2 Ching She C&C 30-2 34709 Massey 170 19:30 20:09:10 0:39:10 0:38:49 2.0
3 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Hill 210 19:30 20:14:35 0:44:35 0:41:18 3.0
4 Ghost C&C 27-5 34557 Butt 200 19:30 20:14:05 0:44:05 0:41:31 4.0
5 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Rudd 177 19:30 20:13:41 0:43:41 0:42:47 5.0
6 Windsong J/22 345 Waters 189 19:30 20:16:47 0:46:47 0:44:53 6.0
7 Mermaid III Nonsuch 30 379 J. Frenke 172 19:30 20:20:45 0:50:45 0:50:08 7.0

TB/R3 – NFS2 Fleet – August 8, 2019 at 18:50

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:05, Wind dir: NW, Ave wind: 18
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Ghost C&C 27-5 34557 Butt 200 19:05 19:55:45 0:50:45 0:47:48 1.0
2 Mermaid III Nonsuch 30 379 J. Frenke 172 19:05 19:55:36 0:50:36 0:49:59 2.0
3 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Rudd 177 19:05 19:56:06 0:51:06 0:50:02 3.0
4 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Hill 210 19:05 19:59:07 0:54:07 0:50:08 4.0
5 Maggie Niagara 31 74063 McMillin 187 19:05 19:57:13 0:52:13 0:50:16 5.0
6 Elusive C&C 29-2 34453 Boileau 200 19:05 19:58:25 0:53:25 0:50:18 6.0
7 Free Spirit Hinterhoeller 25 79 Springer 255 19:05 20:05:18 1:00:18 0:52:02 7.0
8 Sapphire C&C 27-5 78 Town 200 19:05 20:00:39 0:55:39 0:52:25 8.0
9 Ching She C&C 30-2 34709 Massey 170 19:05 20:02:57 0:57:57 0:57:27 9.0
10 Windsong J/22 345 Waters 189 19:05 20:09:48 1:04:48 1:02:10 10.0
11 No Waiteing C&C 27-5 42283 Waite 195 19:05 20:13:29 1:08:29 1:05:02 11.0
12 Wee Beastie Capri 25 212 Shawky 197 19:05 20:13:56 1:08:56 1:05:15 12.0

TB/R4 – NFS2 Fleet – August 22, 2019 at 18:50

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25, Wind dir: N, Ave wind: 8
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Hill 210 18:25 19:29:24 1:04:24 0:59:40 1.0
2 Elusive C&C 29-2 34453 Boileau 200 18:25 19:29:50 1:04:50 1:01:04 2.0
3 Ghost C&C 27-5 34557 Butt 200 18:25 19:33:38 1:08:38 1:04:38 3.0
4 Sapphire C&C 27-5 78 Town 200 18:25 19:33:50 1:08:50 1:04:50 4.0
5 Free Spirit Hinterhoeller 25 79 Springer 255     AVG   4.3
6 Wee Beastie Capri 25 212 Shawky 197 18:25 19:35:08 1:10:08 1:06:23 5.0
7 Ching She C&C 30-2 34709 Massey 170 18:25 19:32:00 1:07:00 1:06:25 6.0
8 Windsong J/22 345 Waters 189 18:25 19:38:53 1:13:53 1:10:53 7.0

TB/R5 – NFS2 Fleet – September 5, 2019 at 18:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:25, Wind dir: N, Ave wind: 8
Rank Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Ching She C&C 30-2 34709 Massey 170 18:25 19:28:01 1:03:01 1:02:28 1.0
2 Ghost C&C 27-5 34557 Butt 200 18:25 19:32:17 1:07:17 1:03:22 2.0
3 Sapphire C&C 27-5 78 Town 200 18:25 19:32:48 1:07:48 1:03:51 3.0
4 Elusive C&C 29-2 34453 Boileau 200 18:25 19:33:04 1:08:04 1:04:06 4.0
5 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Hill 210 18:25 19:36:23 1:11:23 1:06:08 5.0
6 Wee Beastie Capri 25 212 Shawky 197 18:25 19:40:14 1:15:14 1:11:13 6.0
7 Free Spirit Hinterhoeller 25 79 Springer 255 18:25 19:48:44 1:23:44 1:12:15 7.0
8 No Waiteing C&C 27-5 42283 Waite 195 18:25 19:41:31 1:16:31 1:12:40 8.0
9 Windsong J/22 345 Waters 189 18:25 19:46:10 1:21:10 1:17:52 9.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com