2018 Thursday Series A



Sailwave results for OYS Thursday Series A at Oakville Yacht Squadron 2018

Thursday Series A 2018

Oakville Yacht Squadron

Results are FINAL as of 19:41 on October 27, 2018

Etchells Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating TA/R1 TA/R2 TA/R3 TA/R4 TA/R5 TA/R6 TA/R7 Total Nett
              May 17 May 31 Jun 14 Jun 28 Jul 26 Aug 9 Aug 23    
1st Etchells Three Blind Mice Etchells 1379 Paul Sustronk   (4.0 DNC) 2.0 RET 4.0 DNC 1.0 4.0 DNC 1.0 2.0 18.0 14.0
2nd Etchells Proudest Monkey Etchells CAN 1010 Kent Paisley   (4.0 DNC) 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 1.0 20.0 16.0
3rd Etchells Miss Money Penny Etchells 1072 Sam Thompson   (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 4.0 DNC 4.0 DNC 3.0 25.0 21.0

NFS1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating TA/R1 TA/R2 TA/R3 TA/R4 TA/R5 TA/R6 TA/R7 Total Nett
              May 17 May 31 Jun 14 Jun 28 Jul 26 Aug 9 Aug 23    
1st NFS1 Banshee II Viking 33 24079 Sean Dinsmore 153 2.0 3.0 3.0 (15.0 DNC) 2.6 AVG 2.0 3.0 30.6 15.6
2nd NFS1 Miss Trixie J/27 33 Christian Greenfield 135 (15.0 DNC) 5.0 4.0 1.0 2.0 3.0 2.0 32.0 17.0
3rd NFS1 Soggy Dollars C&C 33-2 15472 Al Parkhill 153 3.0 (7.0) 5.0 2.0 3.0 4.0 4.0 28.0 21.0
4th NFS1 Tenacious C&C 33-2 41374 Bill Frenke 153 1.0 2.0 8.0 OCS 5.0 RET (15.0 DNC) 1.0 5.0 37.0 22.0
5th NFS1 Heart Breaker S2 9.1 124 Michael Judd 156 (15.0 DNC) 1.0 1.0 5.0 DNS 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 67.0 52.0
6th NFS1 Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Thom Holland 96 (15.0 DNC) 8.0 7.0 4.0 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 69.0 54.0
7th NFS1 Wild Thing Tamed C&C 33-2 34856 Edward Thompson 153 10.0 AVG 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 75.0 60.0
8th NFS1 Boom Olson 30 5028 Scot Laughton 141 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 79.0 64.0
9th NFS1 Ludo C&C 33-2 85 Trevor Fencott 153 4.0 (15.0 DNC) 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 81.0 66.0
10th NFS1 Blue Raven C&C 39 10636 Davide Carnevale 123 (15.0 DNC) 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 15.0 DNC 87.0 72.0
11th NFS1 Bikini II C&C 33-2 34784 Jan Kerr 153 (15.0 DNC) 6.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 96.0 81.0
12th NFS1 Warped Perception J/27 160 Bruce Scott 120 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 105.0 90.0
12th NFS1 APIDAE J/27 108 Andre Beese 135 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 105.0 90.0
12th NFS1 Take5 J/27 133 Rich O’Hare 135 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 105.0 90.0

NFS2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating TA/R1 TA/R2 TA/R3 TA/R4 TA/R5 TA/R6 TA/R7 Total Nett
              May 17 May 31 Jun 14 Jun 28 Jul 26 Aug 9 Aug 23    
1st NFS2 Ghost C&C 27-5 34557 Dave Butt 200 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd NFS2 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Jeff Rudd 177 3.0 2.0 3.0 (12.0 DSQ) 3.0 8.0 4.0 35.0 23.0
3rd NFS2 Mermaid III Nonsuch 30 379 John Frenke 172 6.0 7.0 5.0 3.0 (14.0 DNC) 4.0 2.0 41.0 27.0
4th NFS2 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Gary Hill 210 5.0 4.0 2.0 6.0 (14.0 DNC) 3.0 14.0 DNC 48.0 34.0
5th NFS2 Sapphire C&C 27-5 78 Ken Town 200 8.0 6.0 (14.0 DNC) 5.0 2.0 7.0 6.0 48.0 34.0
6th NFS2 Maggie Niagara 31 74063 Alex McMillin 187 4.0 3.0 4.0 4.0 (14.0 DNC) 5.0 14.0 DNC 48.0 34.0
7th NFS2 Elusive C&C 29-2 34453 Pierre Boileau 200 2.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 2.0 5.0 52.0 38.0
8th NFS2 Wee Beastie Capri 25 212 Aly Shawky 197 (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 7.0 5.0 9.0 7.0 64.0 50.0
9th NFS2 Ching She C&C 30-2 34709 Nancy Massey 170 7.0 5.0 6.0 9.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 69.0 55.0
10th NFS2 Carriden C&C 27-3 64094 Marcus Opitz 219 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 3.0 79.0 65.0
11th NFS2 Free Spirit HINTERHOELLER 25 79 Les Springer 231 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 82.0 68.0
12th NFS2 DoubleTime C&C 27-5 42283 Chris Waite 195 (14.0 DNC) 8.0 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 85.0 71.0
13th NFS2 Bedlam Capri 25 91 Cheryl Hewitt 197 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 98.0 84.0

TA/R1 – Etchells Fleet – May 17 at 18:50

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 19:05, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Place Points

TA/R2 – Etchells Fleet – May 31 at 18:50

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 19:05
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Place Points
1 Etchells Proudest Monkey Etchells CAN 1010 Kent Paisley   1 1.0
2 Etchells Three Blind Mice Etchells 1379 Paul Sustronk   RET 2.0

TA/R3 – Etchells Fleet – Jun 14

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 19:05
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Place Points

TA/R4 – Etchells Fleet – Jun 28

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 19:05
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Etchells Three Blind Mice Etchells 1379 Paul Sustronk   19:05 19:38:44 0:33:44 0:33:44 1.0
2 Etchells Miss Money Penny Etchells 1072 Sam Thompson   19:05 19:39:45 0:34:45 0:34:45 2.0

TA/R5 – Etchells Fleet – Jul 26

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Place Points

TA/R6 – Etchells Fleet – Aug 9

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 19:14
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Etchells Three Blind Mice Etchells 1379 Paul Sustronk   19:14 20:09:12 0:55:12 0:55:12 1.0
2 Etchells Proudest Monkey Etchells CAN 1010 Kent Paisley   19:14 20:10:57 0:56:57 0:56:57 2.0

TA/R7 – Etchells Fleet – Aug 23

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:45
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Etchells Proudest Monkey Etchells CAN 1010 Kent Paisley   18:45 19:29:37 0:44:37 0:44:37 1.0
2 Etchells Three Blind Mice Etchells 1379 Paul Sustronk   18:45 19:29:49 0:44:49 0:44:49 2.0
3 Etchells Miss Money Penny Etchells 1072 Sam Thompson   18:45 19:31:02 0:46:02 0:46:02 3.0

TA/R1 – NFS1 Fleet – May 17 at 18:50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS1 Tenacious C&C 33-2 41374 Bill Frenke 153 19:00 19:47:36 0:47:36 0:48:38 1.0
2 NFS1 Banshee II Viking 33 24079 Sean Dinsmore 153 19:00 19:48:39 0:48:39 0:49:42 2.0
3 NFS1 Soggy Dollars C&C 33-2 15472 Al Parkhill 153 19:00 19:48:49 0:48:49 0:49:52 3.0
4 NFS1 Ludo C&C 33-2 85 Trevor Fencott 153 19:00 19:49:13 0:49:13 0:50:17 4.0
5 NFS1 Wild Thing Tamed C&C 33-2 34856 Edward Thompson 153 190000   AVG   10.0

TA/R2 – NFS1 Fleet – May 31 at 18:50

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS1 Heart Breaker S2 9.1 124 Michael Judd 156 19:00 20:09:24 1:09:24 1:10:31 1.0
2 NFS1 Tenacious C&C 33-2 41374 Bill Frenke 153 19:00 20:09:10 1:09:10 1:10:40 2.0
3 NFS1 Banshee II Viking 33 24079 Sean Dinsmore 153 19:00 20:09:42 1:09:42 1:11:13 3.0
4 NFS1 Wild Thing Tamed C&C 33-2 34856 Edward Thompson 153 19:00 20:10:42 1:10:42 1:12:14 4.0
5 NFS1 Miss Trixie J/27 33 Christian Greenfield 135 19:00 20:09:12 1:09:12 1:13:04 5.0
6 NFS1 Bikini II C&C 33-2 34784 Jan Kerr 153 19:00 20:12:21 1:12:21 1:13:55 6.0
7 NFS1 Soggy Dollars C&C 33-2 15472 Al Parkhill 153 19:00 20:12:54 1:12:54 1:14:29 7.0
8 NFS1 Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Thom Holland 96 19:00 20:09:05 1:09:05 1:18:40 8.0

TA/R3 – NFS1 Fleet – Jun 14

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS1 Heart Breaker S2 9.1 124 Michael Judd 156 19:00 20:04:28 1:04:28 1:05:30 1.0
2 NFS1 Ludo C&C 33-2 85 Trevor Fencott 153 19:00 20:04:21 1:04:21 1:05:45 2.0
3 NFS1 Banshee II Viking 33 24079 Sean Dinsmore 153 19:00 20:04:34 1:04:34 1:05:58 3.0
4 NFS1 Miss Trixie J/27 33 Christian Greenfield 135 19:00 20:03:08 1:03:08 1:06:40 4.0
5 NFS1 Soggy Dollars C&C 33-2 15472 Al Parkhill 153 19:00 20:06:23 1:06:23 1:07:49 5.0
6 NFS1 Blue Raven C&C 39 10636 Davide Carnevale 123 19:00 20:02:57 1:02:57 1:07:59 6.0
7 NFS1 Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Thom Holland 96 19:00 20:01:53 1:01:53 1:10:28 7.0
8 NFS1 Tenacious C&C 33-2 41374 Bill Frenke 153     OCS   8.0

TA/R4 – NFS1 Fleet – Jun 28

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS1 Miss Trixie J/27 33 Christian Greenfield 135 19:00 19:48:20 0:48:20 0:51:02 1.0
2 NFS1 Soggy Dollars C&C 33-2 15472 Al Parkhill 153 19:00 19:54:01 0:54:01 0:55:11 2.0
3 NFS1 Boom Olson 30 5028 Scot Laughton 141 19:00 19:53:28 0:53:28 0:55:50 3.0
4 NFS1 Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Thom Holland 96 19:00 19:49:23 0:49:23 0:56:14 4.0
5 NFS1 Tenacious C&C 33-2 41374 Bill Frenke 153 19:00   RET   5.0
5 NFS1 Heart Breaker S2 9.1 124 Michael Judd 156 19:00   DNS   5.0

TA/R5 – NFS1 Fleet – Jul 26

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:24
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS1 Boom Olson 30 5028 Scot Laughton 141 19:24 20:19:26 0:55:26 0:57:53 1.0
2 NFS1 Miss Trixie J/27 33 Christian Greenfield 135 19:24 20:19:15 0:55:15 0:58:20 2.0
3 NFS1 Banshee II Viking 33 24079 Sean Dinsmore 153     AVG   2.6
4 NFS1 Soggy Dollars C&C 33-2 15472 Al Parkhill 153 19:24 20:26:51 1:02:51 1:04:13 3.0

TA/R6 – NFS1 Fleet – Aug 9

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:09
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS1 Tenacious C&C 33-2 41374 Bill Frenke 153 19:09 20:15:52 1:06:52 1:08:19 1.0
2 NFS1 Banshee II Viking 33 24079 Sean Dinsmore 153 19:09 20:18:32 1:09:32 1:11:02 2.0
3 NFS1 Miss Trixie J/27 33 Christian Greenfield 135 19:09 20:16:39 1:07:39 1:11:26 3.0
4 NFS1 Soggy Dollars C&C 33-2 15472 Al Parkhill 153 19:09 20:21:47 1:12:47 1:14:22 4.0
5 NFS1 Benecuda Beneteau 36.7 CAN 175 Thom Holland 96 19:09 20:14:37 1:05:37 1:14:43 5.0
6 NFS1 Blue Raven C&C 39 10636 Davide Carnevale 123 19:09 20:18:57 1:09:57 1:15:33 6.0

TA/R7 – NFS1 Fleet – Aug 23

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:40
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS1 Wild Thing Tamed C&C 33-2 34856 Edward Thompson 153 18:40 19:37:05 0:57:05 0:58:19 1.0
2 NFS1 Miss Trixie J/27 33 Christian Greenfield 135 18:40 19:36:54 0:56:54 1:00:05 2.0
3 NFS1 Banshee II Viking 33 24079 Sean Dinsmore 153 18:40 19:41:16 1:01:16 1:02:36 3.0
4 NFS1 Soggy Dollars C&C 33-2 15472 Al Parkhill 153 18:40 19:42:27 1:02:27 1:03:48 4.0
5 NFS1 Tenacious C&C 33-2 41374 Bill Frenke 153 18:40 19:42:44 1:02:44 1:04:05 5.0

TA/R1 – NFS2 Fleet – May 17 at 18:50

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:55, Wind dir: NE, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS2 Ghost C&C 27-5 34557 Dave Butt 200 18:55 19:41:05 0:46:05 0:43:24 1.0
2 NFS2 Elusive C&C 29-2 34453 Pierre Boileau 200 18:55 19:42:52 0:47:52 0:45:05 2.0
3 NFS2 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Jeff Rudd 177 18:55 19:41:56 0:46:56 0:45:58 3.0
4 NFS2 Maggie Niagara 31 74063 Alex McMillin 187 18:55 19:42:58 0:47:58 0:46:10 4.0
5 NFS2 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Gary Hill 210 18:55 19:45:28 0:50:28 0:46:45 5.0
6 NFS2 Mermaid III Nonsuch 30 379 John Frenke 172 18:55 19:43:57 0:48:57 0:48:21 6.0
7 NFS2 Ching She C&C 30-2 34709 Nancy Massey 170 18:55 19:45:33 0:50:33 0:50:06 7.0
8 NFS2 Sapphire C&C 27-5 78 Ken Town 200 18:55 19:48:42 0:53:42 0:50:34 8.0

TA/R2 – NFS2 Fleet – May 31 at 18:50

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS2 Ghost C&C 27-5 34557 Dave Butt 200 18:55 20:05:19 1:10:19 1:06:13 1.0
2 NFS2 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Jeff Rudd 177 18:55 20:05:33 1:10:33 1:09:05 2.0
3 NFS2 Maggie Niagara 31 74063 Alex McMillin 187 18:55 20:07:52 1:12:52 1:10:09 3.0
4 NFS2 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Gary Hill 210 18:55 20:10:51 1:15:51 1:10:16 4.0
5 NFS2 Ching She C&C 30-2 34709 Nancy Massey 170 18:55 20:06:50 1:11:50 1:11:12 5.0
6 NFS2 Sapphire C&C 27-5 78 Ken Town 200 18:55 20:14:43 1:19:43 1:15:05 6.0
7 NFS2 Mermaid III Nonsuch 30 379 John Frenke 172 18:55 20:11:14 1:16:14 1:15:18 7.0
8 NFS2 DoubleTime C&C 27-5 42283 Chris Waite 195 18:55 20:18:43 1:23:43 1:19:30 8.0

TA/R3 – NFS2 Fleet – Jun 14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS2 Ghost C&C 27-5 34557 Dave Butt 200 18:55 19:56:05 1:01:05 0:57:32 1.0
2 NFS2 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Gary Hill 210 18:55 19:58:54 1:03:54 0:59:12 2.0
3 NFS2 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Jeff Rudd 177 18:55 19:56:56 1:01:56 1:00:39 3.0
4 NFS2 Maggie Niagara 31 74063 Alex McMillin 187 18:55 19:58:07 1:03:07 1:00:45 4.0
5 NFS2 Mermaid III Nonsuch 30 379 John Frenke 172 18:55 19:56:47 1:01:47 1:01:02 5.0
6 NFS2 Ching She C&C 30-2 34709 Nancy Massey 170 18:55 19:58:06 1:03:06 1:02:33 6.0
7 NFS2 DoubleTime C&C 27-5 42283 Chris Waite 195 18:55 20:05:32 1:10:32 1:06:59 7.0
8 NFS2 Wee Beastie Capri 25 212 Aly Shawky 197 18:55 20:06:34 1:11:34 1:07:44 8.0

TA/R4 – NFS2 Fleet – Jun 28

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:55
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS2 Elusive C&C 29-2 34453 Pierre Boileau 200 18:55 19:42:46 0:47:46 0:44:59 1.0
2 NFS2 Ghost C&C 27-5 34557 Dave Butt 200 18:55 19:42:50 0:47:50 0:45:03 2.0
3 NFS2 Mermaid III Nonsuch 30 379 John Frenke 172 18:55 19:42:00 0:47:00 0:46:26 3.0
4 NFS2 Maggie Niagara 31 74063 Alex McMillin 187 18:55 19:43:35 0:48:35 0:46:46 4.0
5 NFS2 Sapphire C&C 27-5 78 Ken Town 200 18:55 19:46:54 0:51:54 0:48:53 5.0
6 NFS2 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Gary Hill 210 18:55 19:47:59 0:52:59 0:49:05 6.0
7 NFS2 Wee Beastie Capri 25 212 Aly Shawky 197 18:55 19:49:30 0:54:30 0:51:35 7.0
8 NFS2 Free Spirit HINTERHOELLER 25 79 Les Springer 231 18:55 195431 0:59:31 0:53:18 8.0
9 NFS2 Ching She C&C 30-2 34709 Nancy Massey 170 18:55 19:49:25 0:54:25 0:53:56 9.0
10 NFS2 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Jeff Rudd 177 18:55 19:41:38 DSQ   12.0

TA/R5 – NFS2 Fleet – Jul 26

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:19
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS2 Ghost C&C 27-5 34557 Dave Butt 200 19:19 20:19:27 1:00:27 0:56:56 1.0
2 NFS2 Sapphire C&C 27-5 78 Ken Town 200 19:19 20:22:24 1:03:24 0:59:43 2.0
3 NFS2 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Jeff Rudd 177 19:19 20:20:18 1:01:18 1:00:02 3.0
4 NFS2 Free Spirit HINTERHOELLER 25 79 Les Springer 231 19:19 20:30:42 1:11:42 1:04:13 4.0
5 NFS2 Wee Beastie Capri 25 212 Aly Shawky 197 19:19 20:31:39 1:12:39 1:08:46 5.0

TA/R6 – NFS2 Fleet – Aug 9

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:04
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS2 Ghost C&C 27-5 34557 Dave Butt 200 19:04 20:12:54 1:08:54 1:04:53 1.0
2 NFS2 Elusive C&C 29-2 34453 Pierre Boileau 200 19:04 20:12:55 1:08:55 1:04:54 2.0
3 NFS2 Go Gerty Go C&C 27-3 3403 Gary Hill 210 19:04 20:17:53 1:13:53 1:08:27 3.0
4 NFS2 Mermaid III Nonsuch 30 379 John Frenke 172 19:04 20:14:45 1:10:45 1:09:53 4.0
5 NFS2 Maggie Niagara 31 74063 Alex McMillin 187 19:04 20:17:00 1:13:00 1:10:16 5.0
6 NFS2 Carriden C&C 27-3 64094 Marcus Opitz 219 19:04 20:21:18 1:17:18 1:10:34 6.0
7 NFS2 Sapphire C&C 27-5 78 Ken Town 200 19:04 20:19:13 1:15:13 1:10:50 7.0
8 NFS2 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Jeff Rudd 177 19:04 20:17:53 1:13:53 1:12:21 8.0
9 NFS2 Wee Beastie Capri 25 212 Aly Shawky 197 19:04 20:25:47 1:21:47 1:17:25 9.0

TA/R7 – NFS2 Fleet – Aug 23

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:35
Rank Fleet Boat Name Class Sail No. Skipper PHRF Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 NFS2 Ghost C&C 27-5 34557 Dave Butt 200 18:35 19:32:53 0:57:53 0:54:31 1.0
2 NFS2 Mermaid III Nonsuch 30 379 John Frenke 172 18:35 19:33:36 0:58:36 0:57:53 2.0
3 NFS2 Carriden C&C 27-3 64094 Marcus Opitz 219 18:35 19:39:56 1:04:56 0:59:17 3.0
4 NFS2 TeEsse Hunter 35 Legend 35 Jeff Rudd 177 18:35 19:36:20 1:01:20 1:00:04 4.0
5 NFS2 Elusive C&C 29-2 34453 Pierre Boileau 200 18:35 19:40:04 1:05:04 1:01:17 5.0
6 NFS2 Sapphire C&C 27-5 78 Ken Town 200 18:35 19:41:47 1:06:47 1:02:54 6.0
7 NFS2 Wee Beastie Capri 25 212 Aly Shawky 197 18:35 19:51:37 1:16:37 1:12:31 7.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com